Budućnost odlična u Tel Avivu, ali Makabi bolji

S.J. – SPORT KLUB

Košarkaši podgoričke Budućnosti izgubili su u 17. kolu Evrolige protiv Makabija u Tel Avivu rezultatom 81:76.

Edvin Džekson

ABA, Budućnost VoliEdvin Džekson

Košarkaši Budućnosti odigrali su jako dobar meč, ali su i pored toga poraženi od Makabija u Tel Avivu. Podgoričani su imali prednost, čuvali je sve do pet minuta pre kraja, ali..

Ali, samo dva minuta praznog hoda bili su dovoljni da Makabi pobegne na plus sedam, a zatim mirno privede utakmicu kraju. Ulogu junaka u sastavu tima iz Tel Aviva prigrabili su Skoti Vilbekin sa 16, Tarik Blek sa 12, Deandre Kejn sa 11 i Džoni O’ Brajant sa 10 poena.

Kod Budućnosti, raspoloženi za igru u napadu bili su Noris Kol sa 25 poena, 6 skokova, 2 asistencije, Erl Klark sa 13, odnosno Edvin Džekson i Koti Klark sa po 10 poena.

Budućnost je dobro počela utakmicu u Tel Avivu. Odbrana je funkcionisala izuzetno dobro, a Noris Kol se poigravao sa odbranom Makabija. Ubacio je 10 poena, a na semaforu je sredinom prve deonice pisalo 10:4. Naravno, bilo je jasno da će neko u napadu morati da pomogne izuzetno raspoloženom Kolu, kako bi šampion ABA lige ostao konkurentan popularnom „Ponosu Izraela“ do kraja meča. To se i desilo. Razigrao se Erl Klark pa je Budućnost pobegla na 18:8.

Ono što je bio veliki problem je povreda stopala do tog trenutka sjajnog Goge Bitadzea koji je morao na klupu. Noris Kol je i dalje igrao odlično u napadu, pomagao mu je Erl Klark. S druge strane, odbrana je odolevala, zaustavljala je nalete Makabija, pa je Budućnost na poluvremenu vodila sa 37:34. Noris Kol je u ovom periodu ubacio 18, a Erl Klark osam poena. S druge strane, Makabi nije imao ni jednog igrača sa dvocifrenim učinkom. Aleks Tajus i Tarik Blek su ubacili po osam poena.

Noris Kol i Erl Klark su nastavili sa odličnom igrom u napadu, a odbrana je i dalje bila na visini zadatka pa je tim iz Crne Gore sredinom treće deonice vodio sa 51:46, a uoči poslednje sa 60:59. Dodatni razlog za zadovoljstvo je bila činjenica da se Goga Bitadze vratio na parket, odnosno da povreda nije ozbiljne prirode.

Usledio je rat nerava tokom poslednje četvrtine. Vodila se žestoka borba za svaku loptu, za svaki pedalj terena. Na pet minuta pre kraja na semaforu je posle poena Nemanje Gordića pisalo 66:66. U tom trenutku Jovel Zosman je pogodio trojku, nedugo zatim precizan je bio Džoni O’ Brajant, a posle trojke Skotija Vilbekina bilo je jasno da Makabi ide ka pobedi. Momci iz Tel Aviva su iskoristili dva minuta praznog hoda Budućnosti da pobegnu na 75:68, što se pokazalo nedostižnim do kraja meča.

Vremena za tugovanje i odmor nema, jer Budućnost već u petak sa početkom u 19 časova igra protiv Darušafake u Podgorici, a u ponedeljak je na programu gostovanje FMP Železniku u ABA ligi.